زگیل تناسلی

زگیل تناسلی بحث جدیدی نیست و از زمان های قدیم وجود داشته است. ولی این روزها در مورد آن بیشتر سخن به میان می آید. علت آن است که در این دهه، تعداد مبتلایان به این مشکل افزایش یافته است.

زگیل تناسلی مردان توسط ویروس پاپیلومای انسانی HPV ایجاد می شود که قابل انتقال بوده و می تواند شریک جنسی شما را نیز مبتلا کند. این زگیل در رنگ ها و اشکال مختلف وجود دارد. بیش از صد نوع این ویروس شناخته شده است که اکثر آن نوع خوش خیم می باشند.

زگیل تناسلی از طریق رابطه جنسی واژنی، مقعدی، دهانی و اشتراک وسایل جنسی قابل انتقال است و حتی در اثر رابطه دهانی، زگیل می تواند به لب، دهان و زبان و گلوی فرد منتقل شود!

از علایم زگیل به سوزش، درد و خارش نیز می تواند اشاره کرد. البته گاهی هم بدون علامت هستند!

نزدیک 80 درصد افرادی که مبتلا به زگیل تناسلی هستند، هیچگونه علامتی ندارند و این ویروس را در طول رابطه جنسی منتقل می کنند.

اگر دچار زگیل تناسلی هستیم یا می خواهیم بدانیم که دچار آن هستیم یا نه؟ چکار کنیم؟

با اینکه چند نکته و راهنمایی برای تشخیص آن معرفی کردیم ولی در این شرایط بهتر است آقایان به متخصص پوست و خانم ها به پزشک متخصص زنان مراجعه کنند.

واکسن هایی در جهت پیشگیری از این مشکل برای سنین مختلف وجود دارد که با تشخیص پزشک قابل استفاده است.

رعایت بهداشت جنسی، استفاده از کاندوم و جلوگیری از روابط جنسی پرخطر و چند رابطه ای، بهترین روش پیشگیری از آلوده شدن به این ویروس است.

    

به دلیل تغییرات الگو و سبک های روابط جنسی جوانان در این دهه ها، میانگین سنی ابتلا به زگیل تناسلی نیز بسیار کاهش یافته است.

اگر زوجین دچار زگیل تناسلی هستند باید حتما آن را حل کنند چون احتمال انتقال ویروس به همدیگر و حتی جنین وجود دارد.

در مردان این زگیل اکثراً در نوک آلت و طول بدنه آلت، بیضه ها و مقعد ایجاد می شوند و در زنان این زگیل در واژن، دهانه رحم و مقعد قابل ملاحظه است که به خانم ها  توصیه   می شود حتما هر سال یک بار تست پاپ اسمیر را انجام دهند تا گردن رحم، رحم و ... بررسی گردد.

دقت: این احتمال وجود دارد که ضایعات مادر زادی در شما وجود داشته باشد که شاید شبیه زگیل هستند اما زگیل نیستند!

ویروس های HPV به دو نوع کم خطر و پر خطر تقسیم می شوند که نوع کم خطر خود به خود بعد 18 تا 24 ماه از بین می روند و باعث ایجاد سلول های سرطانی نمی شوند.

ویروس های نوع پر خطر علاوه بر زگیل، عفونت های شدید را نیز در بدن فرد باعث می شوند.

سرطان های دهانه رحم، دهانه واژن، آلت تناسلی، دهان، زبان، حنجره و مقعد و ... می تواند در اثر نوع پر خطر این ویروس به وجود آید.

درمان

درمان این زگیل ها با لیزر، فریز، گانودرما، واکسن و ... قابل درمان است. ولی آخرین تشخیص نوع درمان را یک پزشک متخصص باید تشخیص دهد و توصیه می شود که حتما به بحث زگیل تناسلی اهمیت بدید و آن را کنترل نمایید.

   

منبع: فرازوج