يکي از شايع ترين مشکلات جنسي که بسياري از مردان به آن دچار هستند اختلال نعوذ است که در آن آلت تناسلي مرد توانايي ايجاد نعوذ و يا حفظ نعوذ در هنگام برقراري رابطه جنسي را ندارد به زبان ساده تر يعني هنگام مقاربت جنسي آلت مردان سفت و بزرگ نمي شود. بسياري از مردان مشکلات سخت شدن يا نعوظ ماندن آلت را تجربه کرده اند اما اگر اين حالات رابطه جنسي را مختل و غير ممکن نکند و موجب ناراحتي شريک جنسي نشود نگران کننده نيست و اختلال نعوذ ناميده نمي شود.

نعوظ بر دو نوع است :

نعوظ رواني که فرد با ديدن يا شنيدن يا رفتارهاي محرک جنسي از طريق ذهن مغز را تحريک مي کند و از همان جا اعصاب، تحريکات را از راه نخاع به آلت تناسلي مي رسانند و نعوظ رفلکسي که با تماس پوستي اتفاق مي افتد. هرگونه تغيير يا اختلال در دستگاه عصبي يا عروقي مانع از نعوظ طبيعي در مرد خواهد شد. اختلال نعوظ هم منشأ جسمي دارد و هم منشأ رواني.

چه عواملي سبب اختلال نعوظ مي شود

يکي از علت هاي اختلال نعوذ دچار شدن به بيماري هاي مختلف و درمان هاي برخي از بيماري ها صورت مي گيرد ، مي باشد . اين بيماري ها که سبب اختلال نعوذ مي شوند عبارتند از:

دیابت

فشار خون بالا

بیماری قلبی و تنگ شدن عروق قلبی

کلسترول بالا

ام اس

بیماری پارکینسون

درمان بوسیله تابش اشعه به منطقه لگن

صدمات در ناحیه لگن یا نخاع

چاقی که سبب ابتلا به دیابت نوع 2 می شود.

اختلالات هورمونی مانند تیروئید و کمبود تستسترون

اعتیاد به مواد مخدر سنتی و صنعتی و الکل و کوکائین

عوارض جراحی

اختلال و نقص ساختاری آلت تناسلی مرد

بیماری پروستات

اختلال نعوظ چگونه درمان مي شود

علل رواني عبارتند از :

افسردگي – که مي تواند باعث از دست دادن علاقه به سکس و همچنين اختلال در نعوظ و ساير اختلالات رواني شود.

عملکرد اضطراب – احساس مکرر شکست و شک است که در آن نگراني به نعوظ رسيدن مي تواند باعث بوجود آمدن يک چرخه اضطراب شود.

ارتباطات ضعيف با شريک جنسي

ساير مشکلات رابطه مانند فشار از طرف شريک جنسي – براي مثال، به دليل انتظارات فرد به جاي لذت.

اختلال هورموني : اين علت چندان شايع نيست و فقط 2 درصد از مردان داراي اختلال نعوظ به آن گرفتار مي شوند. ديده مي شود وقتي مردي با اين مشکل يا مشکل جنسي ديگري به پزشک مراجعه مي کند در تعداد زيادي از موارد بلافاصله برايش هورمون تجويز مي شود. اين درمان کاملا اشتباه است و نه تنها مشکل بيمار را حل نمي کند، بلکه بر مشکلات بيمار نيز مي افزايد. قبل از تجويز هورمون بايد بيمار از نظر ميزان هورمون هاي خوني مورد سنجش قرار بگيرد. همچنين هورموني به نام پرولاکتين بايد اندازه گرفته شود. بالا بودن پرولاکتين در بدن مرد ممکن است باعث ناتواني جنسي در او شود.

علل آناتوميک : آلت تناسلي در برخي از مردان شکل کج دارد. اين عامل نيز ممکن است از رابطه زناشويي درست جلوگيري کند و به صورت ناتواني جنسي بروز کند.

اختلال به علت مصرف دارو

يکي ديگر از علت هاي اختلال نعوذ مصرف برخي از داروهاي تجويزي براي درمان بيماري هاست. براي رفع اختلال نعوذ بايد به پزشک مراجعه کنيد تا دستور متوقف نمودن دارو و يا تغيير آن را دهد. داروهاي تجويزي که سبب اختلال در نعوذ مي شوند عبارتند از :

    داروي زخم معده مانند سايمتيدين

    داروهايي که باعث مسدود کردن انتقال دهنده هاي عصبي ميشوند مانند آنتي کولينرژيک ها

    داروهاي هورموني، مثل استروژن و داروهايي که در درمان بيماري هاي زنان و مردان به کار مي رود.

    داروهاي کنترل فشار خون بالا مثل (بتا بلاکرها و کلونيدين)

    داروهاي قلبي مانند ديگوکسين

    داروهاي ضد افسردگي، از جمله مهار کننده هاي مونوآمينواکسيداز (MAOIs)، مهار کننده هاي انتخابي بازجذب سروتونين (SSRIs)، و داروهاي ضد افسردگي سه حلقه اي

    برخي مسکن ها

    برخي داروهاي ضد سرطان، از جمله شيمي درماني

    برخي درمان هاي پروستات، از جمله درمان سرطان و بيماري هاي خوش خيم. داروهاي ضد آندروژن که براي درمان بيماري پروستات

    برخي ديورتيک ها مانند (داروهايي جهت افزايش ادرار)

    داروهايي که بر روي مغز ونخاع اثر گذارند (مثل قرص هاي خواب آور و آمفتامين ها). داروهاي درمان اضطراب مانند (anxiolytics)    

خود را آزمايش کنيد

براي اينکه ببينيد ناتواني جنسيتان مربوط به عوامل جسمي است يا رواني مي توانيد از اين آزمايش ساده استفاده کنيد. مرد ها شب هنگام و در موقع خواب بارها دچار تحريکات جنسي مي شوند. اگر شما نيز اين تحريکات را داشته باشيد و آلت تناسليتان چند بار در موقع خواب فعال شود، معلوم است که حالت نرمال داشته و کليه عصب ها، ماهيچه ها و رگ هايي که در اين زمينه کاربرد دارند درست کار مي کنند. و اين نشان ميدهد که دليل اين ناتواني جنسي جاي ديگر است نه اشکالات جسمي.

براي مشخص کردن اين مسئله مي توانيد به سادگي با تر کردن آلت جنسي و چسباندن يک برچسب بر سر آلت جنسي به خواب رويد. پس از بيدار شدن در روز اگر برچسب سرجايش نباشد به اين معنا است که در شب دچار تحريکات شده ايد و کاملاً سالم هستيد.

وياگرا، سياليس، يا لويترا که اين داروها عوارض جانبي مختلفي دارند که به شرح زير است :

    گرفتگي بيني

    سردرد

    ناراحتي معده

    تغييرات بينايي

    سرخ شدن و گرگرفتگي صورت

    سرگيجه

توجه: مرداني که دچار ديابت کنترل نشده و يا فشار پايين هستند و يا سکته مغزي داشته اند اصلا نبايد از درمان دارويي اختلال نعوظ استفاده کنند.

 

نمناک