لذت حاصل از رابطه مقعدی بسیار کمتر از رابطه واژینال در هر دو جنس می باشد، چرا که این ناحیه از لحاظ زیستی برای کسب لذت طراحی نشده است.

رابطه مقعدی، سکس از پشت یا  Anal Sex، یکی از انواع رابطه جنسی است، که در آن دخول از طریق مقعد انجام می شود. این نوع رابطه هم در مردان هم در زنان وجود دارد و آسیب های آن بسیار شدید است و لازم است نسبت به آن آگاهی لازم را پیدا کنید.

مقعد خشک است و فاقد لغزندگی و چربی واژن است

به دلیل خشکی دهانه مقعد، دخول می تواند باعث پاره گی بافت داخل مقعد شده و علاوه بر خونریزی، باکتری ها و ویروس ها را وارد جریان خون کند. این اتفاق می تواند باعث گسترش بیماری های جنسی مانند ایدز یا HIV شود. سکس مقعدی 30 برابر بیشتر از رابطه واژنی، خطر ابتلا به ایدز را افزایش می دهد. همچنین قرار گرفتن در معرض ویروس HPV ممکن است به ایجاد زگیل های مقعد و در ادامه به سرطان مقعد منجر شود. حتی استفاده از روان کننده ها و روغن ها با اینکه به ظاهر به رابطه کمک می کند اما نمی تواند از پارگی های این ناحیه جلوگیری کند.

بافت داخل مقعد آسیب پذیر است

بافت خارجی پوست دارای لایه هایی از سلول های مرده است که به عنوان محافظ در برابر عفونت ها عمل می کند. اما بافت درون مقعد این لایه ها را ندارد و با آسیب دیدن یا پارگی، به سادگی عفونت ها وارد جریان خون می شود.

مقعد برای نگهداری مدفوع طراحی شده

عضله حلقوی مقعد، بعد از دفع تنگ می شود، در این هنگام که عضله تنگ است، دخول بسیار دردناک و سخت می شود. به مرور زمان باعث آسیب دیدن اسفنکتر (عضله انعطاف پذیر در دهانه خارجی مقعد) شده و قابلیت انعطاف و کنترل آن از بین می رود.

مقعد پر از باکتری و میکروب است

حتی اگر هر دو طرف سکس هیچ بیماری مقاربتی یا عفونی نداشته باشند، باکتری های موجود در مقعد توانایی انتقال به آلت تناسلی مرد را دارد. به دلیل نزدیکی مقعد به واژن، ورود ترشحات مقعد به واژن به وسیله آلت تناسلی مرد، بسیار خطرناک است و می تواند منجر به عفونت واژن و آسیب های جدی واژن شود. بنابراین دخول آلت به واژن پس از رابطه مقعدی، به شدت خطرناک بوده و به هیچ وجه نباید انجام شود.

رابطه مقعدی می تواند خطرات زیادی داشته باشد. همچنین رابطه دهانی با مقعد می تواند برای هر دو طرف خطر هپاتیت، عفونت یا زگیل، HPV و دیگر عفونت ها. همچنین در صورت ورود اسپرم از دهانه مقعد به واژن، حاملگی می تواند اتفاق بیفتد.

آسیب های روانی رابطه مقعدی

مقعد صرفا وسیله دفع مدفوع است و در هر دو جنس ساختار مشابهی دارد، بنابراین رابطه از این ناحیه، برای زن به عنوان از بین رفتن زنانگی و ماهیت بدن اوست. این اتفاق باعث ایجاد بحران های وجودی و زیر سوال رفتن زن بودن می شود. ممکن است افسردگی، ترس از رابطه، بی میلی جنسی، جدایی عاطفی و مشکلات روحی و روانی در زنان ایجاد شود. در واقع رابطه واژینال و استفاده از قابلیت طبیعی بدن، علاوه بر لذت جسمی و جنسی، باعث تجربه لذت روحی و ارضای عاطفی زن نیز می شود.

مردان به دلیل آسیبی که در حین این رابطه به زن وارد می کنند، در آینده احساس گناه را تجربه می کنند. مختل شدن هویت مردانه و زندگی جنسی سالم، افسردگی، احساس حقارت، اعتیاد به رابطه جنسی ناسالم و ضربه های روحی دیگر را به دنبال دارد. رابطه مقعدی باعث زود انزالی می شود. مرد به سرعت از این ناحیه ارضا می شود و زن به دنبال راهی برای ارضای خود می گردد، این مسئله فشار روحی برای دو طرف ایجاد می کند.

احتیاط ها برای کاهش عوارض رابطه مقعدی

 نکاتی برای افزایش ایمنی رابطه مقعدی را بیان می کنیم اما تاکید می کنیم هیچکدام از آن ها به طور کامل از آسیب دیدن شما محافظت نخواهد کرد:

_ استفاده از کاندوم برای محافظت از گسترش بیماری ها و عفونت ها بسیار مهم است.

_ از وارد کردن آلت به دهان یا واژن بعد از رابطه مقعدی جلوگیری کنید و حتما قبل از دخول و بعد از خروج از مقعد از کاندوم جدید استفاده کنید.

_ برای کاهش خطر آسیب به اسفکتر، از مقدار زیادی روان کننده استفاده کنید. با این حال خطر پارگی و آسیب دیدن مقعد همچنان وجود دارد.

_ قبل از رابطه مقعدی، برای کاهش خطر پارگی و آسیب، ریلکس کنید. دوش آب گرم ممکن است به شما کمک کند.

_ اگر رابطه مقعدی دردناک است، در هر مرحله ای که بود آن را متوقف کنید.

_ اگر بعد از رابطه مقعدی خونریزی داشتید یا هنگام تخلیه مدفوع سوزش یا درد احساس کردید حتما با پزشک مشورت کنید.

منبع: هنر زندگی