مصرف مواد مخدر علاوه بر تاثیرات منفی بر تمام بخش های یک زندگی مشترک یا فردی، اثرات جبران ناپذیری نیز بر زندگی زناشویی در هر دو بخش روحی و فیزیکی می گذارد. اشخاصی که دچار مصرف مواد مخدر هستند همواره در رابطه زناشویی دچار مشکلات عدم نعوظ و عدم رضایت جنسی و شرمندگی می گردند.

هفته نامه سلامت - دکتر محمدعلی حریرچیان: در فرهنگ عامه گفت و گو یا سوال از مسائل جنسی چندان متداول نیست و جزئی از حیاط خلوت زندگی خصوصی انسان هاست و اغلب مردم تمایلی به صحبت درباره آن حتی نزد پزشک ندارند. این ویژگی فرهنگی اگر با کمبود اطلاعات و آگاهی در زمینه مسائل  جنسی همراه شود، وقتی افراد در مواجهه با مشکلات زناشویی قرار می گیرند، دردسر ایجاد می کند چون احتمال اینکه فرد برای رفع مشکل جنسی دست به کارهای غیر علمی بزند، زیاد است. یکی از این درمان های غیرعلمی مصرف مواد مخدر است.

در برخی از آمارها گزارش شده 30 درصد موارد ابتلا به سوءمصرف مواد مرتبط با اختلال در روابط زناشویی است. انسان ها هنگام درماندگی مانند غریقی هستند که برای نجات به هر تخته پاره ای چنگ می زند. هدف سرزنش کردن این افراد نیست زیرا دیده شده اشخاصی کاملا منضبط و با حجب و حیا هستند که فقط به این دلیل مواد مخدر مصرف می کنند که نتوانستند مشکل جنسی شان را حتی با همسرشان مطرح کنند.

معمولا با مصرف مواد مخدر، جوابی فریب دهنده دریافت می شود و اختلال نعوظ، زودانزالی یا کاهش میل جنسی به ظاهر برطرف می شود. مواد مخدر ابتدای مصرف و در مقادیر پایین باعث کاهش استرس و بالابردن موقت خلق می شود و شاید عملکرد جنسی را متصری بهبود بخشد اما دیری نمی پاید که اثرهای مثبت خود را از دست می دهد و مصر ف کننده را مجبور به بالابردن مقدار و دفعات مصرف می کند. طوری که وابستگی به وجود می آید و شخص در دام اعتیاد می شود.

منبع :  برترین ها - سبک زندگی